تماس با ما

اهمیت نورپردازی در طراحی فضا

اهمیت نورپردازی – گفت و گو با فربد رسام (طراح و دکوراتور)

بیوگرافی و آغاز فعالیت حرفه‌ای

از نورپردازی و دکوراسیون رستوران کنزو ( واقع در ونک تهران ) گرفته تا طراحی صحنه فیلم‌های سینمایی آتش بس، رئیس، سوپر استار، انعکاس، تسویه حساب و… از پنت هاوس‌های مختلف، برج‌ها و واحدهای تجاری الهیه، گلدیس، افرا،‌ پارسا،‌ گالری علاقه‌مند تا ساخت ویلا و طراحی مبلمان بخش‌هایی از فعالیت «فربد رسام» را تشکیل می‌دهند که البته باید به این لیست بلند بالا تنها طراح ایرانی هرمس و تنها طراح ایرانی در اپل استور را اضافه کرد. متولد ۱۳۵۸ است و تحصیلات خود رادر رشته طراحی صحنه گذرانده و با معماری نیز آشناست.

نجاری،‌ مکانیکی، جوشکاری و برق‌کاری را از دوران نوجوانی انجام داده و به دلیل تحصیل در هنرستان آزادی تهران با اصول مکانیکی آشنا است. مدتی هم در کارگاه شخصی خود سرویس خواب و مبلمان فلزی نیز طراحی و تولید کرده است که البته با فرفورژه‌های رایج بسیار متفاوت است. هم‌چنین طراحی ویترین فروشگاه‌های مختلف، طراحی صحنه کنسرت هنرمندانی مانند روزبه نعمت اللهی، مازیار فلاحی، بابک جهانبخش و… راهم باید به کلکسیون فعالیت‌های حرفه‌ای وی افزود.

از اهمیت نورپردازی آشپزخانه تا فنگ‌شویی به سبک چینی!

به اعتقاد رسام، اهمیت نورپردازی در طراحی فضا بسیار زیاد است، نورپردازی یک فضا می‌تواند ساختمان را زشت یا زیبا جلوه دهد شاید به دلیل همین است که نورپردازی، را به عنوان رشته دانشگاهی شناخته می‌شود. وی در ادامه بحث طراحی آشپزخانه و اتاق می‌پردازد و می‌گوید: اغلب طراحی‌های مربوط به آشپزخانه‌ها دلگیر است به همین دلیل سعی می‌کنم فضایی را به عنوان آشپزخانه طراحی کنم که جزو مبلمان منزل محسوب شود و افراد ضمن پخت غذا، بتواند با سایر افراد خانواده ارتباط داشته باشند، ضمن این که این فضا منحصر به پخت یا صرف غذا نیست و روح زندگی در آن جریان دارد. در مورد طراحی اتاق‌ها نیز سن افراد را مورد توجه می‌دهم، کاملا مشخص است که طراحی اتاق یک دختر نوجوان با یک دختر جوان تفاوت زیادی دارد و حتی محل قرارگیری تخت، نوع روتختی و سایر دکوراسیون اتاق خواب نیز را به دقت مورد توجه قرار می‌دهم.
در مجموع باید بگویم که طراحی منزل، جزئیات بیشتری دارد و یک طراح از یک سو باید گام به گام با خواسته‌ها، سلایق و نیازهای مخاطبان خود پیش رود و از سوی دیگر، نظرات و دیدگاه‌های خود را به آنان منتقل نماید. مطلب بعدی که بسیاری از مشتریان در زمینه طراحی منزل به فنگ‌شویی چینی اشاره می‌کنند اما معتقدم که اصول موجود در فنگ‌شویی، تفاوت‌های زیادی با فرهنگ و موقعیت جغرافیایی ایرانیان دارد.

سناریویی برای نورپردازی

در طراحی یک فضای مسکونی، از نور مخفی در سقف‌ها استفاده نمی‌کنم زیرا سقف ساختمان‌های ایرانی سقف کوتاه هستند و استفاده از نورمخفی باعث می‌شود نگاه بیننده به سرعت متوجه کوتاهی سقف می‌شود. در نورپردازی این مورد کاملا رعایت می‌کنیم و پاشش نور را نحوی مدنظر قرار می‌دهم که نورپردازی در اوقات مختلف شبانه‌روز متفاوت باشد به عبارت بهتر یک سناریوبندی دقیق با استفاده از نورهای مختلف. یکی از بخش‌های مهم سناریو، این است که نباید نور دکوراتیو، نور اصلی باشد در غیر این صورت تمام فضای منزل به صورت سایه جلوه خواهند کرد. باید به این نکته هم اشاره کنم که اهمیت نورپردازی به مراتب بیشتر از لوستر است زیرا تنها تامین کننده نور فضای یک ساختمان، فقط لوستر نیست. توجه داشته باشیم که یکی از مراکز مهم که به محض ورود توجه تازه واردان قرار می‌گیرد، لابی ساختمان است که در تمام دنیا با استفاده از لوسترهای جذاب و بزرگ، فضا را با ابهت‌تر، شکیل‌تر و جذاب‌تر می‌کنند.

در این زمینه نورپردازی سقف اهمیت خاصی دارد زیرا سایر بخش‌های ساختمان را می‌توان با پرده، کف پوش، میز و تلوزیون و … تحت الشعاع قرار داد اما در مورد سقف عملا کار چندانی نمی‌توان انجام داد جز نورپردازی دقیق و حرفه‌ای و استفاده از لامپ‌های مناسب. در طراحی فضا و یا منزل و پروژه‌ی نورپردازی، تمایلی به استفاده از مهتابی و نور کم مصرف ندارم زیرا فضا را بسیار بی جلوه می‌کند و حتی موجب دوبینی و سردرد ساکنان می‌شود، بدون این که همایش کلید و پریز را از منزل حذف کنم با استفاده از پانل‌های هوشمند که بر روی تلفن و یا تبلت ساکنان قرار می‌گیرد این فرصت را برای آنها قرار می‌دهم که بتوانند تصاویر واقعی منازل خود را روی تلفن همراه خود داشته باشند.
با اتصال به اینترنت هر زمان که بخواهند نور ساختمان را کم و زیاد یا خاموش و روشن کنند، حتی می‌توانند برای جلوگیری از سرقت (زمانی که در مسافرت داخلی یا خارجی هستند) روشنایی ساختمان را به نحوی مدیریت نمایند که سایرین متوجه خالی بودن ساختمان نشوند، در این سیستم حتی می‌توان دمای ساختمان را به حد دلخواه تغییر داد.

بازدید از سایت فربد رسام
آشنایی با برند لوستر ایتالیایی و فرانسوی که با پارس نوران همکاری دارند.

website_PNS_icon

فروشگاه