چرا وجود چراغ رومیزی آباژور در دکوراسیون اهمیت دارد؟

همه نورها اثر بخشی یکسانی ندارند به عبارت دیگر، نور ایجاد شده از یک لوستر سقفی با نور یک لوستر خطی کاملا متفاوت است. تجربه ثابت کرده استفاده از تنها یک منبع روشنایی، نه تنها کارآمد نیست بلکه جلوه مطلوبی نیز ایجاد نمی‌کند ضمن آنکه سایه‌های به وجود آمده نیز ناخوشایند خواهند بود.

بهترین نوع نورپردازی، انتخاب نورهای لایه‌ای است. در واقع شما برای تامین روشنایی به شکل استاندارد و ایده‌ال، علاوه‌بر خرید یک یا دو لوستر به عنوان نقطه کانونی فضا، به نورهای دیگری همچون، چراغ دیواری، چراغ رومیزی آباژور یا آباژور ایستاده نیز احتیاج خواهید داشت. به این شیوه، نورپردازی لایه‌ای می‌گویند که با انتخاب چند نوع منبع روشنایی، فضای شما بسیار زیبا و برای انجام امور مختلف کارآمد خواهد بود. چراغ‌های رومیزی نیز همچون سایر منابع روشنایی وجودشان در یک محیط کاملا مهم و ضروری است.

چراغ رومیزی آباژور چیست؟

چراغ رومیزی آباژور، از لامپ، شِید (کلاهک)، پایه، و صفحه نگه‌دارنده، کلید خاموش/روشن، سیم و دو شاخه تشکیل شده است و عمدتا بر روی میز قرار می‌گیرد. استفاده از این منابع روشنایی نیازی به نصب نداشته و با زدن دو شاخه به پریز برق قابل استفاده می‌باشند. اگر چه در مدل‌های جدید آباژور رومیزی، سیم و کلید خاموش/روشن حذف و ریموت کنترل جایگزین آن شده است که استفاده را آسان‌تر می‌کند.

به سبب وجود سلایق و سبک‌های گوناگون، شکل‌های متنوعی از این چراغ‌ها وجود دارد که برای هر نوع اتاقی (اتاق نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب، اتاق کار و…) انتخاب می‌شوند فقط کافی است تا بدانید کدام مدل از این چراغ‌ها با سبک چیدمان شما همخوانی داشته و به خوبی نیازتان را مرتفع می‌سازد.

چراغ رومیزی آباژور

انواع آباژور رومیزی بر اساس جنس کلاهک (شِید)

نوع کلاهک و جنس بدنه آباژور، سبک این چراغ رومیزی را تعیین می‌کنند. و همچنین مشخص می‌کنند که آیا برای دکوراسیون ما مناسب هستند یا خیر. به طور کلی متریالی که در ادامه نام خواهیم برد در کلاهک این چراغ‌ها استفاده می‌شوند.

 • پارچه
 • کاغذ
 • شیشه
 • پلاستیک

پارچه با ضخامتی که دارد اجاره عبور نور را نمی‌دهد یا نور بسیار کمی از آن می‌تواند خارج شود. بنابراین نور تنها از بالا و پایین آباژورهای پارچه‌ای به بیرون منتشر می‌شود و جوی گرم ایجاد می‌کند.

در آباژورهایی با کلاهک کاغذی انتشار نور از کلاهک کمی بیشتر بوده، در واقع بافت کاغذ اجازه عبور را می‌دهد این آباژورها نورانی‌تر از آباژورهای پارچه‌ای به نظر می‌رسند اما مانند آنها جوی گرم و صمیمی به وجود می‌آورند.

استفاده از شیشه را بیشتر در چراغ آباژور مدرن می‌بینیم. شیشه انعکاس نور را در فضا بیشتر کرده و روشنایی کافی برای انجام امور مختلف را محیا می‌کند.

ساخت آباژور با کلاهک پلاستیکی نیز جزو روش‌های مدرن به حساب می‌آید. سبک‌های فانتزی و متفاوت را در این چراغ‌ها شاهد هستیم. به علاوه کلاهک‌های پلاستیکی به دلیل بافت منسجمی که دارند اجازه عبور نور را نداده و همانند آباژور پارچه، نور تنها از بالا و پایین کلاهک منتشر می‌شود.

انواع آباژور رومیزی بر اساس جنس بدنه

بدنه‌ی چراغ رومیزی آباژور نیز با مواد گوناگونی ساخته می‌شود که همانند جنس کلاهک در نوع سبک آن اثرگذار است. معمولا بدنه آباژورها با متریال زیر ساخته می‌شوند.

چوب: اگرچه پایه‌ی چوبی سبکی روستایی و کلاسیک به چراغ می‌دهد اما این متریال به راحتی قابل برش است و می‌توان شکل‌های متعددی بر روی آن اجرا کرد.

فلز: چراغ رومیزی آباژور با پایه فلزی مستحکم و با دوام است. نوع فلز استفاده شده برای ساخت این پایه‌ها تعیین می‌کنند که چه نوع سبکی دارند. به طور مثال آباژورهایی با پایه برنجی اغلب سنتی بوده و آباژورهایی با پایه استیل یا کروم براق جزو سبک‌های مدرن محسوب می‌شوند.

سرامیک: این متریال می‌تواند آباژور را به یک سبک هنری تبدیل کند. آباژور پایه سرامیکی را می‌توانید در اشکال هندسی مختلف و با نقش و رنگ‌های گوناگون بیابید.

آباژور خلاقانه رومیزی

رزین: اگر می‌خواهید چراغ آباژوری چشم نواز و متفاوت داشته باشید رزین را انتخاب کنید. رزین به راحتی شکل گرفته و قابل رنگ آمیزی است.

شیشه: اگر چه آباژور شیشه‌ای شکننده خواهد بود اما از جلوه روشن و زیبایی که ایجاد می‌کند نمی‌توان گذشت.

پلاستیک: چراغ رومیزی آباژور پلاستیکی شاهد ارزان قیمت به نظر برسند. اما اشکال فانتزی و متفاوتی که با این متریال می‌توان ساخت سبب شده تا بتوان از آن در محیط‌های مختلف استفاده کرد. به طور مثال برای اتاق کودک یک آباژور پلاستیکی با طرحی کارتونی یک گزینه مناسب خواهد بود.

سایر متریال: گذشته مواد اولیه نام برده، متریال دیگری نیز در ساخت چراغ‌های رومیزی استفاده می‌شود همچون سنگ و آکریلیک. آباژورهای پایه سنگی با نقش و نگاری دارند به زیبایی جلوه می‌کنند و بسیار مقاومند. آباژورهای پایه آکرلیک نیز شباهت زیادی به آباژور پایه شیشه‌ای دارند با این تفاوت که آنها نشکن هستند.

مزایای آباژور رومیزی

 • آباژور رومیزی فاقد تابش‌های آزاردهنده است.
 • نور چراغ رومیزی آباژور مانع از خستگی چشم‌ها می‌شود.
 • سایه‌ها را به حداقل می‌رساند و نور متعال در فضا ایجاد می‌کند.
 • نور ملایم و متعال آنها فضا را از خستگی خارج و آن را دلپذیرتر می‌کند.
 • چراغ آباژور در زمان خاموشی نیز به عنوان یک شی تزئینی و هنری به چشم می‌آید.
آباژور رومیزی

بهترین مکان‌ها برای قراردادن چراغ رومیزی آباژور

هر فضایی که به روشنایی مستقیم و پراکنده نیاز داشته باشد، می‌تواند برای قراردادن یک چراغ رومیزی آباژور مناسب باشد. این چراغ‌ها حتی هنگامی که خاموش هستند نیز جلوه‌ی زیبا و با شکوهی در فضای اتاق ایجاد می‌کنند. از طرفی دیگر نصب و نگهداری چراغ رومیزی آباژور به قدرتی ساده و راحت است که بهتر است از داشتن آن صرف نظر نکنید.

چراغ رومیزی آباژور

مکان‌های مناسب برای چراغ رومیزی آباژور:

 • کنسول
 • لابی
 • اتاق خواب
 • اتاق نشیمن
 • دفاتر اداری
 • میز کنار تخت
 • میز کنار مبل (میز عسلی)
 • اتاق یا فضای غذاخوری
چراغ رومیزی

لابی یا راهرو

میز کنسول یکی از اصلی‌ترین تجهیزات راهرو و یا قسمت ورودی خانه است که قراردادن یک چراغ رومیزی بر روی آن می‌تواند ضمن آنکه روشنایی مورد نیاز این فضا را تامین کند، به فضای شما جذابیت ویژه‌ای بخشد.

میز جانبی (کنار مبلی)

اغلب فضاهای نشیمن دارای یک نور مرکزی هستند که معمولا سبب ایجاد سایه‌هایی ناخوشایند می‌شوند بنابراین قراردادن چراغ رومیزی در قسمت نشیمن انتخابی عالی‌ست. چرا که با نور ملایم آنها سایه‌های نامطلوب نور مرکزی، خنثی شده و فضایی صمیمی‌تر ایجاد خواهد شد.

میز کنار تخت

انتخاب و خرید چراغ رومیزی آباژور برای اتاق خواب و میز کنار تخت، فضایی رمانتیک و آرامی ایجاد می‌کند. همچنین این چراغ‌ها می‌توانند برای خواب و مطالعه قبل خواب کاملا مناسب باشند.

موارد بالا تنها تعدادی از نقاط کلاسیکی است که همیشه برای آباژور رومیزی انتخاب می‌شوند اما شما می‌توانید از این چراغ‌های قابل حمل برای هر فضایی که نیاز می‌دانید استفاده نمایید.

آباژور پارس نوران

نکاتی برای نگهداری بهتر از چراغ رومیزی آباژور

 • هنگامی که چراغ روشن است لامپ آن را تمیز نکنید.
 • همیشه به دنبال چراغ‌های LED و کم مصرف باشید.
 • لامپ‌ها را در بازه زمانی مشخصی تعویض کنید تا همیشه از روشنایی کافی برخوردار باشید.
 • برای تمیز کردن لامپ‌ها با دستمال نمدار ابتدا صبر کنید لامپ‌ها خنک شوند تا از شکستن آنها جلوگیری شود.

خرید چراغ رومیزی آباژور از کلکسیون فرانسوی و ایتالیایی

اگر می‌خواهید جلوه‌ای متفاوت، مجلل و با شکوه در دکوراسیون خود ایجاد کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از کلکسیون برند فرانسوی و ایتالیایی آباژور مناسب خود را انتخاب کنید. مجموعه لوسترهای فرانسوی و ایتالیایی از برندهای باکارا، مورانو، مسیرو و دی مایو را در نمایندگی‌های پارس نوران شرق از نزدیک مشاهده کنید و سپس برای خرید تصمیم بگیرید. خاص بودن را به دکوراسیون خود بیاورید.