فهرست عناوین

چراغ آویز چیست؟

این سوالی است که پاسخ دادن به آن می‌تواند ساده و در عین حال پیچیده نیز باشد. بر خلاف لوستر سقفی که مجموعه‌ای از لامپ‌ها را در درون خود جای داده، چراغ آویز، روشنایی است با ظاهر متفاوت که معمولا تنها یک لامپ بر روی آنها نصب می‌شود و به وسیله میله یا زنجیر از سقف آویزان شده‌اند. در واقع معلق بودن آنها از سقف سبب شده تا نام لوستر آویزی را نیز بر آنها بگذارند.

یک چراغ یا لوستر آویز مدرن و مناسب، باید علاوه بر داشتن جلوه‌ای زیبا، کارایی خوبی نیز داشته باشد. توجه به این مسئله به خصوص زمانی که می‌خواهید از آنها در خانه، دفتر کار، انبار یا هر جای دیگری استفاده کنید، اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. چرا که نور و روشنایی بیش از حد لوستر آویز یا روشنایی خیلی ضعیف آنها می‌تواند در زیبایی دکوراسیون اتاق شما تاثیر منفی داشته باشد.

چراغ آویز

از چراغ آویز در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

از این چراغ‌ها برای تامین روشنایی عمومی یا نورپردازی نقطه‌ایِ فضاهای مختلفی استفاده می‌شود.

منظور از نورپردازی عمومی، استفاده از چراغ آویز به عنوان تنها منبع روشنایی اتاق است. به عبارت دیگر نصب یک چراغ آویز در مرکز اتاق یک نوع روشنایی عمومی به حساب می‌آید.

روشنایی ناحیه‌ای با چراغ آویز نیز به معنای روشن کردن قسمتی از فضاست. به عنوان مثال، به کار بردن چراغ آویز در بالای یک میز ناهار خوری یا تامین روشنایی گوشه‌ای از اتاق، یک نورپردازی نقطه‌ای به حساب آمده و می‌توان گفت این چراغ‌ها برای روشنایی یک ناحیه مشخص، عالی هستند.

روشنایی منطقه‌ای نیز نمونه‌ی دیگری برای استفاده از این چراغ‌هاست. فرض کنید می‌خواهید نورپردازی اتاق کار را متمرکز بر میز کار خود کنید. در این شرایط انتخاب و خرید چراغ آویز یک گزینه عالی و بی‌نقص خواهد بود که به جای روشن کردن تمام اتاق یا قسمتی از فضا، روشنایی دقیقا روی نقطه‌ای که می‌خواهید متمرکز می‌شود.

به طور کلی برای تامین روشنایی مکان‌هایی که در ادامه نام خواهیم برد می‌توانید از چراغ‌های آویز استفاده کنید:

  • راه پله
  • آشپزخانه
  • اتاق خواب
  • بالکن یا ایوان
  • اتاق غذاخوری
  • اتاق نشیمن
  • لابی یا سالن ورودی

همچنین ما می‌توانیم چراغ‌های آویز را جهت تمرکز نور بر روی نقاشی، قفسه کتاب، عکس یا مجسمه‌ها نیز به کار ببریم و به این طریق کمک کنیم تا فضاهایی از سالن، برجسته‌تر از سایر نقاط باشند.

چراغ آویز با هر شکلی که باشد، روشنایی مورد نیاز ما را در هر نقطه‌ای تامین خواهد کرد.

لوستر آویزی مدرن
چراغ آویز مدرن

لوستر آویزی و روشنایی عمومی

لوستر آویز تقریبا در هر اتاقی می‌تواند به عنوان روشنایی مرکزی به کار رود. یا حتی نصب یک یا چند چراغ آویز برای تامین روشنایی راهرو یک انتخاب هوشمندانه و زیباست. اگر از آنها در بالکن یا ایوان استفاده کردید در واقع شما روشنایی عمومی ایوان را تامین کرده‌اید.

یکی از ویژگی‌های لوستر آویزی زمانی که به عنوان روشنایی عمومی و مرکزی به کار می‌رود، انتشار نور به سقف است. این لوسترها به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که حداقل بخشی از روشنایی خود را به سقف می‌تابانند و در عین حال که سراسر سقف را روشن می‌‌کنند، بازتاب نور آنها به زمین نیز کمک می‌کند تا اتاق یا راهرو به خوبی دیده شود. در این نورپردازی گوشه‌های فضا نیز به خوبی دیده می‌شود و ضمن آنکه حس خوبی به وجود آورده، مسیر رفت و آمد نیز کاملا روشن است.

چراغ آویز و روشنایی منطقه‌ای

لوستر آویزی مدرن با نورپردازی منطقه‌ای، تنها ناحیه‌ای از سالن را می‌تواند روشن کند. برخلاف روشنایی عمومی که به تنهایی کارایی دارد به کار بردن چراغ آویز با نورپردازی منطقه‌ای، بعنوان تنها منبع روشنایی در اتاق کافی نیست بلکه مدل‌هایی از چراغ آویز که نورپردازی منطقه‌ای دارند برای تکمیل روشنایی یا جلوه بخشیدن به قسمتی از سالن کاربرد دارند.

به طور مثال نصب لوستر آویز در بالای میز ناهارخوری تنها می‌تواند حیطه میز را به خوبی روشن نماید و برای تامین روشنایی کل سالن کافی نخواهد بود.

روشن کردن گوشه‌ای از خانه که در آن کاناپه یا مبلی قرار گرفته و محل مناسبی برای مطالعه است می‌تواند با نوعی از چراغ آویز که نورپردازی منطقه‌ای ایجاد می‌کند، فضایی دلچسب و آرامش بخش به وجود آورد.

جزیره آشپزخانه، محلی برای انجام کارهای آشپزی و یا صرف غذاست انتخاب لوستر آویزی مدرن در بالای جزیره، تمرکز نور را بیشتر کرده و به تامین روشنایی محیط نیز کمک می‌کند.

چراغ آویز و روشنایی اتاق کار و جزیره

یکی از ویژگی‌های برجسته در چراغ‌های آویز، انتقال روشنایی از سقف به پایین و نزدیک کردن آن به میز، پیشخوان یا هر منطقه دیگری است. با این ویژگی می‌توان گفت لوسترهای آویزی بهترین انتخاب برای اتاق کار به حساب می‌آیند.

استفاده از چراغ مطالعه بر روی میز کار و یا آباژور بر میز کنار تخت، بسیار رایج است اما اگر فضای کافی برای آنها ندارید می‌توانید از چراغ آویز استفاده کنید. با تمرکز نور بر میز به راحتی مطالعه کنید یا به کارهای دیگر بپردازید.

چراغ آویز پذیرایی

سبک‌های مختلف لوستر آویز

در نگاه ساده، لوستر آویز مدرن در واقع یک چراغ معلق و نگهدارنده یک لامپ است که تصور این تعریف ساده قطعا جذابیتی در بر نخواهد داشت اما در واقعیت ما مدل‌های زیبا و جذابی از این چراغ‌ها می‌بینیم.

اکثر چراغ‌های آویز دارای حباب‌هایی هستند که جلوه بیشتری به آنها می‌بخشند و باعث می‌شوند تا جالب‌تر به نظر برسند. همچنین این حباب است که از نور زننده‌ی لامپ را می‌گیرد و هارمونی در فضا به وجود می‌آورد.

ساخت چراغ‌های آویز با متریالی چون شیشه، فلز، پلاستیک و کاغذ متداول‌تر است. البته هر یک از این مواد استایل و حال و هوای متفاوتی را در فضا به وجود می‌آورند بنابراین در انتخاب سبک چراغ آویز بایست کاربری اتاق و دیگر جزئیات آن را نیز در نظر گرفت.

در نهایت انتخاب با شماست اما در انتخابتان این نکته را در نظر داشته باشید که هر یک از سبک‌های چراغ آویز در موقعیت مناسب خود کاربرد و نمای بهتری ایجاد خواهند کرد.

به عنوان مثال یک چراغ آویز با حباب شیشه‌ای برای نصب در اتاقی با نور طبیعی زیاد، حتما ترکیب عالی می‌سازد.

مزایای استفاده از چزاغ آویز مدرن

ایجاد نوری متمرکز

لوستر آویزی این قابلیت را دارد که به عنوان نور متمرکز عمل کند. اگر آن را به درستی تنظیم کرده باشید، می‌تواند نور را به یک نقطه منحصر به فرد بتاباند و سبب شود تا آن نقطه از سالن، بیشتر و برجسته‌تر دیده شود. این نوع نورپردازی برای جلب توجه به یک نقطه از سالن به کار می‌رود.

انعکاس نور

چراغ‌های آویز این قابلیت را دارند که نور را از سقف به زمین یا از زمین به سقف منعکس کنند. با این ویژگی می‌توانید از این چراغ‌ها به عنوان منبع نور اولیه یا ثانویه استفاده کنید. استفاده از چراغ آویز به عنوان نورپردازی ثانویه جلوه‌ای منحصر به فرد به اتاق می‌بخشد که هر کسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

عدم ایجاد مانع در فضا

چراغ‌های آویز هیچ فضایی از کف را اشغال نمی‌کنند. آنها را می‌توان به گونه‌ای از سقف‌های بلند آویزان کرد که ضمن تامین نور کافی مانعی در هنگام راه رفتن ایجاد نکنند.

نورپردازی مناسب برای محیط کار

فضاهای اداری معمولا کسل کننده و کم نور هستند، یک چراغ آویز، با هدایت نور مناسب بر روی میز، ظرافت و وجه‌ای عالی به فضای کاری می‌دهد.

 

کلکسیون چراغ آویزبرند پارس نوران شرق

لوستر دیگر تنها یک منبع روشنایی نیست بلکه جزء مهمی از دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. این بخش از دکوراسیون باید با دقت و ظرافت تمام انتخاب شود تا هارمونی لازم را با دیگر اجزا به وجود آورد. فرقی نمی‌کند که برای یک سالن پذیرایی با شکوه به دنبال لوستر مناسب هستید یا محل کار، دانستن و شناخت انواع لوستر به شما کمک خواهد کرد تا در نهایت مدلی را برگزینید که نیاز شما به نور کافی را پاسخگو بوده و البته نمایی دلنشین و زیبا در فضا به وجود آورد.

شرکت پارس نوران شرق مجموعه‌ای بی‌نظیر از انواع لوستر را گرد هم آورده است. مدل‌هایی زیبا و چشم نواز از برندهای لوستر ایتالیایی و فرانسوی چون:

با مراجعه به نمایندگی‌های پارس نوران شرق، زیبایی خیره کننده این لوسترها را از نزدیک تماشاگر باشید.