فهرست عناوین

تاریخچه، انواع و هر آن چیزی که باید از لوستر بدانید

در نگاه اول، لوستر یکی از ابزارهای روشنایی و دکوراتیو است که انواع و کاربردهای متفاتی دارد. از لوسترهای بزرگ و پر زرق و برق تالارها گرفته تا مدل‌های مدرن و سبک با طرح‌های فانتزی که در اکثر خانه‌ها موجود است. اما بد نیست بدانید لوستر تاریخچه بسیار طولانی و جالبی دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. لوستر یکی از ابزارهایی است که از ابتدا دارای اهمیت زیادی بوده و صنعت تولید آن بطور مداوم در حال تغییر، به‌روزرسانی و توسعه بوده و هست.

در این مقاله اطلاعات خوبی در رابطه با لوستر، پیشینه، معنی و انواع آن برای شما گردآوری شده است. مطالعه این مطلب ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

تاریخچه لوستر

تفکر اولیه ساخت ابزار روشنایی در دوران ماقبل تاریخ بوجود آمد. محققان نمونه‌هایی از چراغ روغنی کشف کرده‌اند که مربوط به ۱۷۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌باشد. پس از آن چراغ‌های نفتی که با قالب و فلزاتی همچون طلا و برنز تولید می‌شدند، در مصر و روم مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه ساخت ابتدایی‌ترین نوع لوستر به قرن ششم میلادی باز می‌گردد. همچنین چراغ‌های مورب قرن هشتم که طراحی آن با سبک اسلامی درآمیخته بود نیز از نمونه‌های اولیه لوستر بشمار می‌رود.

با گذشت زمان و در قرن چهاردهم میلادی نمونه جدیدی از لوستر در ایتالیا، سپس فرانسه طراحی و ساخته شد. همانطور که می‌دانید، قرون وسطی دوران حکومت مذهب و کلیسا بوده و اتفاقا اولین کاربردهای لوستر نیز در مکان‌های مذهبی و کلیساها بود.

لوستر
تاریخچه لوستر

معنی لوستر

اولین لوسترها که نامی با ریشه فرانسوی به معنای نگهدارنده شمع داشتند، در کلیسا مورد استفاده قرار گرفتند. این نوع لوستر در واقع چیزی شبیه به ماهیتابه بود که شمعی روی آن قرار می‌گرفت. پس از آن لوسترهای چوبی ساخته شدند که بسیار ساده و ابتدایی بودند و اغلب شبیه به صلیب طراحی می‌شدند و شمعی نیز روی آنها قرار می‌گرفت. این لوسترهای چوبی اغلب باعث آتش سوزی می‌شدند. به همین علت آنها را در جایی نصب نمی‌کردند بلکه در کلیسا بین مردم می‌گرداندند.

لوستر نماد مذهب / ثروت

با گذشت زمان طراحی لوسترها پیشرفت کرد و لوسترهای پر زرق و برق و بزرگ که شمع‌های زیادی روی آن قرار می‌گرفت، ساخته شد. بطور معمول بهترین و درخشان‌ترین لوسترها با شمع‌های فراوان در کلیساها و عبادتگاه‌ها نصب می‌شد و در واقع می‌توان گفت لوستر در آن دوران نمادی از کلیسا و مذهب بود.

همچنین لوستر در آن زمان نمادی از ثروت نیز به شمار می‌رفت و فقط افراد ثروتمند و اشرافی قادر به تهیه آن بودند. مدل‌های زیبا و بزرگ اغلب در قصرها و قلعه‌ها وجود داشت. البته ممکن بود خانواده‌های متوسط نیز لوسترهای کوچک‌تر چوبی و ساده با شمع‌های کمتر، در منزل خود آویزان می‌کردند.

لوستر قدیمی
نمونه لوسترهای قدیمی

در قرن هفدهم میلادی لوسترهای فلزی با تزئینات کریستالی توسط بوهمیان و شیشه سازان ونیزی طراحی و ساخته شد و اغلب مشتریان آن پادشاهان و اشراف بودند. برای مثال در همان دوران، لویی شانزدهم دستور ساخت لوسترهای مجلل و بزرگ را برای قصر خود صادر نمود.

طراحی ظاهری، اندازه و میزان روشنایی لوستر در هر مکان، ارتباط مستقیم با جایگاه اجتماعی، قدرت و ثروت صاحب آن داشت. لوستر کالایی بسیار تجملی، درباری و بسیار ارزشمند بود. بطوری‌که ملکه ویکتوریا در زمان پادشاهی خود یکی از بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین لوسترهای آن دوران را به عنوان هدیه برای یکی از افراد سلطنتی در استانبول فرستاد. این لوستر باشکوه که در حال حاضر در دولما باغچه ترکیه نصب شده، بیش از ۴ تن وزن دارد و هنوز به عنوان بزرگ‌ترین لوستر کریستال بوهمی در جهان شناخته می‌شود.

به تدریج و با گذشت زمان، لوسترها دیگر نیازی به شمع نداشتند و گاز جایگزین شمع‌ها شد. علاوه بر آن با پیشرفت صنعت شیشه و کریستال، شکل ظاهری لوسترها نیز پیشرفت کرد.

انقلاب در صنعت روشنایی

با پیشرفت جوامع بشری و اختراع لامپ در سال ۱۸۹۰ میلادی، انقلابی در صنعت روشنایی به وجود آمد و لوسترها دیگر تنها ابزار روشنایی نبودند و بیشتر جزو دکوراسیون و لوازم زینتی منزل به شمار می‌رفتند.

در قرن حاضر نیز لوسترها ابزارهایی برای روشنایی و طراحی دکوراتیو به شمار می‌روند و در انواع طراحی، جنس ، وزن و سایزهای مختلف تولید می‌شوند که می‌توان گفت تقریباً همه اقشار جامعه، مصرف کننده این منابع روشنایی چشم نواز هستند.

انواع لوستر

حتما می‌دانید برای انتخاب و خرید هر کالایی باید نکاتی را در نظر بگیریم تا بتوانیم بهترین انتخاب را با توجه به نیاز و سلیقه خود انجام دهیم. انتخاب و خرید لوستر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با انتخاب یک لوستر زیبا و مناسب، زیبایی فضای منزل یا محیط کار شما دوچندان خواهد شد. در مقابل اگر مدل نامناسبی را انتخاب نمایید مسلماً تاثیر منفی بر جلوه دکوراسیون شما خواهد گذاشت.

آویختن لوستر جلوه و شکوه دکوراسیون هر محیطی را افزایش داده و باعث هماهنگی طراحی داخلی می‌شود. لوسترها سبک و مدل‌های متنوعی دارند و بسیار مهم است که شما این مدل‌ها را بشناسید تا بتوانید مدل مناسب فضای خود را برگزینید.

در این مقاله سعی داریم شما را با انواع مختلف لوسترها آشنا کنیم تا در نهایت بتوانید به راحتی با شناخت بیشتر سبک‌های گوناگون، مدل و سبک دلخواهتان را انتخاب نمایید.

به طور کلی انواع لوستر عبارتند از:

 • لوستر شمعی
 • لوستر شاخه‌ای
 • لوستر کریستالی
 • لوستر طبقه‌ای
 • لوستر طبلی
 • لوستر چوبی
 • لوستر سنتی
 • لوستر مدرن
 • لوستر حبابی
 • لوستر ال ای دی (LED)
 • لوستر ریسه‌ای
 • لوستر فانتزی

که در ادامه به معرفی و شرح هر یک از مدل‌های بالا خواهیم پرداخت.

لوستر شمعی

لوسترهای شمعی قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین نوع لوستر بشمار می‌روند. این مدل در واقع مدل کلاسیک محسوب می‌شود و برای فضاهایی با دکوراسیون کلاسیک و سنتی مناسب است. لوسترهای شمعی اصیل دارای قسمت‌های نگهدارنده شمع هستند و تعداد نگهدارنده‌ها بسته به مدل و سایز لوستر متفاوت می‌باشد. اما در حال حاضر این نوع را با چراغ‌هایی که شبیه به شمع هستند طراحی می‌کنند. اگر به سبک چیدمان روستایی علاقمند هستید این مدل گزینه مناسبی برای شماست.

لوستر شاخه‌ای

لوسترهای شاخه‌ای از مرسوم‌ترین مدل‌ها هستند که دارای طراحی ظاهری مجلل و جذابی می‌باشند و به همین علت در اکثر خانه‌ها دیده می‌شوند. همانطور که از نام این مدل پیداست شکل ظاهری این مدل به صورت شاخه شاخه، طراحی شده است. لوستر شاخه‌ای دارای تنوع بسیار بالاییست و از مدل‌های کم ارتفاع آن می‌توان به عنوان لوستر سقفی استفاده کرد.

در این مدل بر حسب نوع، جنس بدنه از متریالی مانند چوب، استیل، آهن و یا برنز تولید می‌شود. لوسترهای شاخه‌ای سایز و طراحی ظاهری متنوعی دارند و برای افرادی که به دنبال یک لوستر زیبا و درخشان هستند بهترین انتخاب است.

لوستر کریستالی

بخش عمده این نوع از کریستال تشکیل شده و به همین سبب با نام لوستر کریستالی شناخته می‌شود. لوسترهای کریستالی قدمت بالایی دارند. اما امروزه در طرح‌های مدرن نیز تولید می‌شوند. مدل کریستالی جلوه زیبا و با شکوهی به محیط می‌بخشد و بسیار پرطرفدار است. مدل کریستالی نیز مانند مدل شاخه‌ای دارای تنوع بالایی است و برای اغلب فضاها مناسب است. اگر به مدل‌های ظریف و شفاف علاقه دارید، خرید یک لوستر کریستالی می‌تواند شما را کاملا راضی کند.

لوستر طبقه‌ای

همانطور که از نام این مدل پیداست، این نوع از چندین طبقه لامپ تشکیل می‌شود. لوسترهای طبقه‌ای علاوه بر اینکه جلوه خاصی به فضا می‌دهند، بسیار پرنور و درخشنده نیز هستند. این مدل در انواع سنتی و مدرن طراحی می‌شود و می‌تواند برای هر سلیقه‌ای مناسب باشد.

لوستر طبلی

طراحی ظاهری این لوسترها تلفیقی از سنت و مدرنیته است. این مدل اغلب طراحی مدور و دایره‌ای شکل دارد. نصب یک لوستر طبلی بطور معمول سبب ایجاد تمرکز بر روی یک بخش از فضا می‌شود. لوستر طبلی بیشتر برای فضاهای کوچک مانند اتاق خواب مناسب است و با نورپردازی ملایم باعث ایجاد حس آرامش می‌شود.

لوستر چوبی

اگر طرفدار دکوراسیون‌های خاص هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم از انواع چوبی خریداری کنید. مدل چوبی عمدتا دارای طراحی فانتزی است. لوستر شاخ گوزنی یکی از محبوب‌ترین طرح‌های این مدل محسوب می‌شود. این مدل برای اماکن و اقامتگاه‌های گردشی، تفریحی بهترین گزینه است.

خرید لوستر
لوستر طلایی مشکی

لوستر سنتی

بطور قطعی همه ما این مدل را می‌شناسیم. لوسترهایی با طراحی سنتی و بومی که دارای تنوع بالایی هستند. لوسترهای شیشه‌ای با لاله‌هایی که نقش‌های رنگارنگ دارند، از جمله محبوب‌ترین طرح‌های این دسته شناخته می‌شوند. این مدل به اماکن تاریخی، رستوران و تالارهای سنتی یا منازلی که دارای دکوراسیون سنتی هستند جلوه خاصی بخشیده و زیبایی فضا را چندین برابر خواهد ساخت.

لوستر مدرن

لوسترهای مدرن در حال حاضر بسیار محبوب هستند چرا که مناسب دکوراسیون مدرن امروزی می‌باشند. این مدل طراحی نامحدودی دارد و هر روز نیز بر تعداد طرح‌های متنوع این لوستر افزوده می‌شود. لوستر خطی لاینر و چراغ آویز را می‌توان جزو لوسترهای مدرن دانست که بیشتر برای مکان‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به ایجاد نوری متمرکز است.

به طور کلی می‌توان گفت، انتخاب این مدل لوسترها بسیار راحت است در نتیجه هماهنگ کردن آن با دکوراسیون نیز براحتی امکان پذیر می‌باشد. همین امر سبب شده لوستر مدرن بسیار پرطرفدار و جذاب باشد.

لوستر حبابی

لوسترهای حبابی یکی از رایج‌ترین انواع برای فضاهای کوچک مانند راهرو یا آشپزخانه می‌باشند. این مدل مشخصا از حباب‌های شیشه یا کریستالی که یک لامپ را احاطه کرده‌اند تشکیل می‌شود. مدل‌های حبابی اغلب در سایز کوچک و متوسط تولید شده و تنوع زیادی دارند. در عین حال بسیار جذاب هستند. با آویختن یک لوستر حبابی می‌توانید به فضای مورد نظرتان حس صمیمیت و آرامش بدهید.

لوستر ال ای دی (LED)

این مدل در واقع یکی از زیر گروه‌های لوستر مدرن است. در طراحی این مدل از لامپ‌های ال ای دی استفاده می‌کنند. طرح ظاهری این مدل اغلب مدرن است و برای دکوراسیون ساده و فضاهای مدرن و امروزی مناسب است.

لوستر ریسه‌ای

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد دارند یک فضای شکوهمند و درخشان داشته باشند، لوسترهای ریسه‌ای دقیقا برای شما ساخته شده‌اند. ابهت و جلوه ظاهری این دسته بسیار بالاست و برای سالن‌ها و تالارهای بزرگ با سقف بلند کاملا مناسب هستند. البته این مدل در سایزهای کوچک و متوسط نیز طراحی و تولید می‌شود اما بطور کلی این لوستر نماد شکوه و جلال است و بهتر است در سایز بزرگ و در فضاهای با وسعت زیاد آویخته شود.

لوستر فانتزی

دنیای لوسترهای فانتزی بسیار گسترده است و همانطور که از نام این مدل پیداست، مناسب دکوراسیون فانتزی و مینیمالیست است. طرح‌های این نوع لوستر بسیار خلاقانه و منحصر بفرد هستند و مخاطبان خاصی دارند.

لوستر شاخه‌ای
لوستر سفید

نکات مهم در انتخاب و خرید لوستر

همیشه برای خرید یک محصول، ضمن آگاهی و کسب اطلاعات در خصوص آن باید به نکاتی نیز توجه داشت تا محصول خریداری شده برای فضای ما کاملا مناسب بوده و جلوه زیبایی داشته باشد. اما برای خرید یک لوستر مناسب باید چه نکاتی را در نظر داشت؟!
در ادامه خواهیم دانست.

لوستر متناسب با وسعت فضایتان را انتخاب نمایید

اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید اندازه فضای مورد نظرتان است. اندازه لوستر شما باید با توجه به ابعاد فضا انتخاب شود. انتخاب یک مدل بزرگ برای فضای کوچک و یا بالعکس باعث می‌شود هماهنگی و تناسب محیط از بین برود.

قبل از خرید لوستر فضای مورد نظرتان را بررسی کنید

دقت به این نکته که لوستر در چه مکانی نصب خواهد شد، بسیار مهم است. برای مثال مدلی که برای آشپزخانه مناسب است قاعدتاً نمی‌تواند برای نصب در اتاق خواب نیز مناسب باشد. انتخاب اشتباه، نظم و هماهنگی فضا را از بین خواهد برد.

توجه داشته باشید که فضای مورد نظرتان به چه میزان نور نیاز دارد

پیش از انتخاب و خرید لوستر باید بررسی کنید مکان مورد نظر شما چه مقداری نور می‌خواهد تا بتوانید مدل مناسب خود را خریداری کنید. در صورت انتخاب نادرست فضای شما تاریک و یا بیش از حد نورانی خواهد شد.

لوستر متناسب با سبک و دکور خود خریداری کنید

قبل از خرید توجه نمایید که چه مدل لوستری با دکوراسیون شما هماهنگی دارد. انتخاب یک لوستر سنتی در محیطی مدرن اشتباه بزرگیست. همچنین دقت کنید رنگ لوستر با طراحی داخلی فضایتان متناسب باشد.

چرا پارس نوران شرق؟

پارس نوران شرق یکی از نام‌آورترین برندها در صنعت روشنایی کشور است. پارس نوران با همکاری شرکت‌ها و برندهای مطرح اروپایی تلاش نموده تا کالایی با حداکثر کیفیت، تولید و به بازار کشور عرضه کند. در صورت تمایل به مشاهده محصولات پارس نوران از نزدیک، به یکی از نمایندگی‌های پارس نوران شرق مراجعه فرمایید.

پارس نوران شرق با شرکت‌ها / برندهای اروپایی زیر همکاری دارد:

محصولات پارس نوران شرق

در اینجا می‌توانید تعدادی از محصولات پارس نوران شرق را مشاهده کنید. این همه مدل‌های ما نیست و در صورت تمایل به مشاهده کلیه محصولات، به یکی از نمایندگی‌های پارس نوران شرق مراجعه نمایید. محصولات پارس نوران شرق، شامل موارد زیر می‌شوند:

سوالات پر تکرار

لوسترها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها شامل: لوستر کریستالی، لوستر شاخه‌ای، لوستر طبقه‌ای، لوستر طبلی، لوستر حبابی، لوستر ریسه‌ای، لوستر لاینر یا خطی، لوستر چوبی و غیره می‌باشند.

اندازه مناسب لوستر، بررسی فضا، میزان نور مورد نیاز، تناسب لوستر با سبک دکوراسیون از مهمترین عواملی هستند که در خرید لوستر باید به آنها توجه کرد.