آشنایی با لوستر سقفی و انواع آن

منبع روشنایی یا مشخصا لوسترها، به نوعی تکمیل کننده دکوراسیون داخلی هستند به شرط آنکه مناسب با فضا و دکور اتاق انتخاب شوند. لوستر سقفی یکی از انواع لوسترهاست که می‌توان آن را شناخته شده و یا شاید رایج‌ترین گزینه برای تامین روشنایی فضاهای مختلف به حساب آورد. تنوع و دگرگونی در لوستر سقفی به اندازه‌ای بالاست که برای هر فضا و دکوری می‌توان به راحتی یک لوستر سقفی مناسب تهیه کرد.

  • لوستر سقفی با ارتفاع کم
  • لوستر سقفی آویزی

به طور کلی می‌توان این دو دسته بندی را برای لوستر سقفی در نظر داشت. انتخاب از میان این دو دسته تنها به مساحت سالن، نوع کاربری آن، میزان نور مورد نیاز و سایر اِلِمان‌های موجود وابسته است.

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید؛ انتخاب لوستری متناسب با ارتفاع و کاربری اتاق می‌تواند محیط  را از فضایی خسته کننده به فضایی زیبا و دلنشین با نوری کافی تبدیل کند. بنابراین خرید لوستر، نیاز به کمی دقت و بررسی بیشتر دارد.

انواع لوستر سقفی

در نظر داشتن بایدها و نبایدها در انتخاب نوع لوستر و همچنین شناخت انواع لوستر سقفی کمک می‌کند تا در نهایت دکوراسیون جذابی داشته باشید حتی اگر اتاقی با سقف کوتاه دارید. لوسترهای سقفی نیز شکل‌ها و مدل‌های گوناگونی دارند که انتخاب درست آنها در نورپردازی بهتر ، کمک کننده خواهند بود.

لوستر سقفی با ارتفاع کم

در لوستر سقفی با ارتفاع کم همانطور که مشخص است لوستر با سقف فاصله کمی داشته و یا کاملا بر روی آن نصب می‌شود. اغلب این مدل‌ها، در اتاق‌هایی با سقف کوتاه کاربرد دارند که ضمن تامین نور مناسب، سبب می‌شوند سایر عناصر دکوراسیون نیز به خوبی به نظر برسند. به علاوه نورپردازی صحیح و انتخاب لوستر سقفی کمک می‌کند تا کوتاهی سقف کمتر به چشم آید.

لوستر حبابی (فلاش)

لوستر فلاش که شاید با نام لوستر حبابی شناخته شده‌تر باشد، بسیار ساده و متشکل از یک نیم دایره شیشه ایست که به سقف متصل می‌شود. طرح‌های گوناگون و زیبایی در سایزهای کوچک و بزرگ برای این لوسترها وجود دارد که اغلب برای فضاهایی با سقف کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معمولا انتخاب و نصب لوستر حبابی در فضاهایی که ارتفاع سقف، کمتر از ۲ متر است دیده می‌شود که جلوه زیبایی را ایجاد می‌کند. البته انتخاب لوسترهای حبابی بزرگتر برای فضاهایی با سقف بلند، خود یک گزینه جذاب خواهد بود.

لوستر حبابی را در اتاق کودک نیز نصب می‌کنند تا ایمنی بیشتری برای کودک داشته و نور کافی برای روشن شدن اتاق را فراهم کند. راهرو، اتاق رختکن، بالکن، لابی و… نمونه‌هایی دیگر هستند که لوستر حبابی در این فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوستر سقفی آویزی با ارتفاع کم

مدل فوق یکی دیگر از مدل‌های کاربردی و پرطرفدار لوستر سقفی است. این مدل لوستر در زمان نصب تقریبا بین ۵ الی ۲۰ سانتی‌متر از سقف فاصله گرفته و برخلاف مدل حبابی، تقریبا حالت آویز دارد. به همین علت برای سقف‌های بلندتری که حدودا ۲ تا ۳ متر از زمین ارتفاع دارند، قابل استفاده است.

یکی از مزایای این لوسترها تعویض راحت لامپ آنهاست. این مدل بیشتر برای آشپزخانه، اتاق غذاخوری و فضاهایی که به نور زیادی نیاز ندارند مناسب است. این مدل لوستر سقفی باعث می‌شود سقف روشن‌تر و سالن بزرگتر از آنچه که هست به نظر برسد.

لوستر سقفی آویزی

در اکثر فضاها و سالن‌ها مدلی از لوستر‌ آویزی به چشم می‌خورند. لوسترهای آویزی برای فضاهایی با ارتفاع بیشتر کاربرد دارند و اگر به درستی و در اندازه مناسب انتخاب شوند یکی از زیباترین منابع روشنایی خواهند بود.

لوستر سقفی مدل وارونه

برای توصیف ساده این مدل می‌توانیم لوستر وارونه را شبیه به ظرفی وارونه تصور کنیم که لامپ‌ها درون این ظرف‌ها قرار گرفته و رو به سقف می‌تابند. لوستر سقفی وارونه با فاصله از سقف آویخته و اغلب با بدنه فلزی و تزئینات کریستالی زیبا تولید می‌شود.

این لوسترها به سبب داشتن کریستال‌های زیبا و انعکاس جذابی که ایجاد می‌کنند، در مکان‌های زیادی قابل استفاده هستند اما بهتر است از آنها در فضاهایی با مساحت کم یا متوسط استفاده شود تا ضمن تامین روشنایی با تابش نور به سقف، محیط را وسیع و دلبازتر به نظر برسانند.

لوستر سقفی مدل شاخه‌ای

لوستر شاخه‌ای، شناخته شده‌ترین و رایج‌ترین نوع لوستر است. لوسترهایی که از بدنه فلزی و شیشه‌ای با چندین شاخه تشکیل شده‌اند و بر روی هر شاخه یک یا چند لامپ نصب شده است.

این مدل بهترین گزینه برای سالن منازل، رستوران‌ها و فضاهاییست که نیاز به یک لوستر درخشان دارند. لامپ‌ها در این مدل مشخص هستند بنابراین میزان روشنایی لوستر سقفی شاخه‌ای بسیار بالاست و تقریبا برای هر نوع محیطی انتخاب می‌شوند. از آنجایی که لوستر سقفی شاخه‌ای پس از نصب، مرکز توجه خواهد بود بایست در انتخاب مدل و تنظیم ارتفاع آن دقت داشت.

لوستر سقفی مدل ریلی

اگر بخواهیم به طور کامل تعریفی از لوسترهای سقفی داشته باشیم بایست از مدل ریلی و مدل جزیره هم صحبت کنیم. مدل ریلی مانند یک ریل فلزی است که چندین لامپ بر روی آن نصب می‌شود. این مدل را هم بصورت مستقیم و هم بصورت آویزی بر روی سقف نصب می‌کنند و گاها مدل‌هایی در میان آنها وجود دارد که امکان تنظیم جهت لامپ را داده و برای تمرکز نور بر شی یا مکانی کارآمد هستند.

لوستر سقفی مدل جزیره‌ای

مدل جزیزه را که می‌توان یک لوستر مدرن معرفی کرد که کمی به لوستر ریلی شبیه است با این تفاوت که در لوستر جزیره‌ای لامپ‌های بزرگتر به کار می‌رود. بالای جزیره آشپزخانه، میز ناهارخوری، راهرو، میزکار و یا مکان‌هایی که به نور متمرکز نیازمند هستند فضاهای بهتری برای نصب لوستر جزیزه‌ای و لوستر ریلی هستند.