فهرست عناوین

لوستر سقفی چیست؟

منبع روشنایی یا مشخصا لوسترها، به نوعی تکمیل کننده دکوراسیون داخلی هستند به شرط آنکه مناسب با فضا و دکور اتاق انتخاب شوند.

لوستر سقفی یکی از پرکاربردترین انواع لوستر است که می‌توان آن را کاملا شناخته شده برای مشتریان و یا شاید رایج‌ترین گزینه برای تامین روشنایی فضاهای مختلف به حساب آورد. تنوع و دگرگونی در لوستر سقفی به اندازه‌ای بالاست که برای هر فضا و دکوری می‌توان به راحتی یک لوستر سقفی مناسب تهیه کرد.

  • لوستر سقفی با ارتفاع کم
  • لوستر سقفی آویزی

به طور کلی لوستر سقفی به دو دسته تقسیم می‌شود. انتخاب از میان این دو دسته تنها به مساحت سالن، نوع کاربری آن، میزان نور مورد نیاز و سایر المان‌های موجود وابسته است.

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید؛ انتخاب لوستری متناسب با ارتفاع و کاربری اتاق می‌تواند محیط را از فضایی خسته کننده به فضایی زیبا و دلنشین با نوری کافی تبدیل کند. بنابراین خرید لوستر نیاز به کمی دقت و بررسی بیشتر دارد.

انواع لوستر سقفی

در نظر داشتن بایدها و نبایدها در انتخاب نوع لوستر و همچنین شناخت انواع لوستر سقفی کمک می‌کند تا در نهایت دکوراسیون جذابی داشته باشید حتی اگر اتاقی با سقف کوتاه دارید. لوسترهای سقفی نیز شکل‌ها و مدل‌های گوناگونی دارند که انتخاب درست آنها در نورپردازی بهتر، کمک کننده خواهند بود.

لوستر سقفی با ارتفاع کم

در لوستر سقفی با ارتفاع کم همانطور که مشخص است لوستر با سقف فاصله کمی داشته و یا کاملا بر روی آن نصب می‌شود. اغلب این مدل‌ها، در اتاق‌هایی با سقف کوتاه کاربرد دارند که ضمن تامین نور مناسب، سبب می‌شوند سایر عناصر دکوراسیون نیز به خوبی به نظر برسند. به علاوه نورپردازی صحیح و انتخاب لوستر سقفی کمک می‌کند تا کوتاهی سقف کمتر به چشم آید.

لوستر سقفی وارونه

لوستر حبابی (فلاش)

لوستر فلاش که شاید با نام لوستر حبابی شناخته شده‌تر باشد، بسیار ساده و متشکل از یک نیم دایره شیشه ایست که به سقف متصل می‌شود. طرح‌های گوناگون و زیبایی در سایزهای کوچک و بزرگ برای این لوسترها وجود دارد که اغلب برای فضاهایی با سقف کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معمولا انتخاب و نصب لوستر حبابی در فضاهایی که ارتفاع سقف، کمتر از ۲ متر است دیده می‌شود که جلوه زیبایی را ایجاد می‌کند. البته انتخاب لوسترهای حبابی بزرگتر برای فضاهایی با سقف بلند، خود یک گزینه جذاب خواهد بود.

لوستر حبابی را در اتاق کودک نیز نصب می‌کنند تا ایمنی بیشتری برای کودک داشته و نور کافی برای روشن شدن اتاق را فراهم کند. راهرو، اتاق رختکن، بالکن، لابی و غیره نمونه‌هایی دیگر هستند که لوستر حبابی در این فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوستر سقفی آویزی با ارتفاع کم

لوستر سقفی آویزی با ارتفاع کم یکی دیگر از مدل‌های کاربردی و پرطرفدار لوستر سقفی است. این مدل لوستر در زمان نصب تقریبا بین ۵ الی ۲۰ سانتی‌متر از سقف فاصله گرفته و برخلاف مدل حبابی، تقریبا حالت آویز دارد. به همین علت برای سقف‌های بلندتری که حدودا ۲ تا ۳ متر از زمین ارتفاع دارند، قابل استفاده است.

یکی از مزایای این لوسترها تعویض راحت لامپ آنهاست. این مدل بیشتر برای آشپزخانه، اتاق غذاخوری و فضاهایی که به نور زیادی نیاز ندارند مناسب است. این مدل لوستر سقفی باعث می‌شود سقف روشن‌تر و سالن بزرگتر از آنچه که هست به نظر برسد.

لوستر آویزی سقفی

لوستر سقفی آویزی

در اکثر فضاها و سالن‌ها مدلی از لوستر‌ آویزی به چشم می‌خورد. لوسترهای آویزی برای فضاهایی با ارتفاع بیشتر کاربرد دارند و اگر به درستی و در اندازه مناسب انتخاب شوند یکی از زیباترین منابع روشنایی خواهند بود.

لوستر سقفی مدل وارونه

برای توصیف ساده این مدل می‌توانیم لوستر وارونه را شبیه به ظرفی وارونه تصور کنیم که لامپ‌ها درون این ظرف‌ها قرار گرفته و رو به سقف می‌تابند. لوستر سقفی وارونه با فاصله از سقف آویخته و اغلب با بدنه فلزی و تزئینات کریستالی زیبا تولید می‌شود.

این لوسترها به سبب داشتن کریستال‌های زیبا و انعکاس جذابی که ایجاد می‌کنند، در مکان‌های زیادی قابل استفاده هستند اما بهتر است از آنها در فضاهایی با مساحت کم یا متوسط استفاده شود تا ضمن تامین روشنایی با تابش نور به سقف، محیط را وسیع و دلبازتر به نظر برسانند.

لوستر سقفی شاخه‌ای

لوستر سقفی مدل شاخه‌ای

لوستر شاخه‌ای، شناخته شده‌ترین و رایج‌ترین نوع لوستر است. لوسترهایی که از بدنه فلزی و شیشه‌ای با چندین شاخه تشکیل شده‌اند و بر روی هر شاخه یک یا چند لامپ نصب شده است.

این مدل بهترین گزینه برای سالن منازل، رستوران‌ها و فضاهاییست که نیاز به یک لوستر درخشان دارند. لامپ‌ها در این مدل مشخص هستند بنابراین میزان روشنایی لوستر سقفی شاخه‌ای بسیار بالاست و تقریبا برای هر نوع محیطی انتخاب می‌شوند. از آنجایی که لوستر سقفی شاخه‌ای پس از نصب، مرکز توجه خواهد بود بایست در انتخاب مدل و تنظیم ارتفاع آن دقت داشت.

 

لوستر سقفی مدل ریلی

اگر بخواهیم به طور کامل تعریفی از انواع لوسترهای سقفی داشته باشیم بایست از مدل ریلی و مدل جزیره هم صحبت کنیم. مدل ریلی مانند یک ریل فلزی است که چندین لامپ بر روی آن نصب می‌شود. این مدل را هم بصورت مستقیم و هم بصورت آویزی بر روی سقف نصب می‌کنند و گاها مدل‌هایی در میان آنها وجود دارد که امکان تنظیم جهت لامپ را به کاربر داده و برای تمرکز نور بر شی یا مکانی بسیار کارآمد هستند.

لوستر سقفی مدل جزیره‌ای

مدل جزیزه را می‌توان یک لوستر مدرن معرفی کرد که کمی به لوستر ریلی شبیه است با این تفاوت که در لوستر جزیره‌ای لامپ‌های بزرگتر به کار می‌رود. بالای جزیره آشپزخانه، میز ناهارخوری، راهرو، میزکار و یا مکان‌هایی که به نور متمرکز نیازمند هستند فضاهای بهتری برای نصب لوستر جزیزه‌ای و لوستر ریلی خواهند بود.

در این میان لوستر خطی لاینر نیز جزو لوسترهایی است که برای نصب در بالای جریزه آشپزخانه و میز غذاخوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوستر سقفی آویز

متریال لوستر سقفی

برای ساخت لوستر سقفی از متریال مختلفی استفاده می‌شود که همین متریال تعیین کننده مناسب بودن یا نبودن آنها برای فضاهای گوناگون است.

شیشه، کریستال و فلز، سه ماده‌ای هستند که در ساخت لوسترهای سقفی بیشترین کاربرد را دارند البته در ساخت لوسترهای مدرن از پارچه یا دیگر مواد نیز استفاده خواهد شد که گرما بخش دکوراسیون فضا خواهند بود.

اکنون که با مدل و طراحی‌های مختلف لوستر سقفی آشنا هستید بهتر است با متریالی که در ساخت این لوسترها رایج هستند نیز آشنا شوید. بدون شک تزئینات به کار رفته در لوسترها تعیین کننده مناسب بودن یا نبودن آنها برای فضای شما خواهند بود.

لوستر آویز سقفی

لوستر سقفی شیشه‌ای

شیشه را می‌توان پرکاربردترین ماده در ساخت لوستر معرفی کرد. این ماده نور را به خوبی منتشر می‌کند به این ترتیب، نور کافی محیط را تامین و از سویی دیگر زیبایی بخش دکوراسیون خواهد بود.

از سالیان دور تا به امروز ونیز ایتالیا در صنعت شیشه‌گری بسیار خوش درخشیده و آثاری بی‌نظیر به جهان معرفی کرده است. آثاری نشئت گرفته از هنر دست شیشه‌گران ونیزی که هر فردی را مجذوب خود خواهد کرد.

مجموعه آثار لوستر دی مایو و لوستر آرت دی مورانو نمونه‌هایی مثال زدنی از لوسترهای زیبای شیشه‌ای هستند که در ایتالیا طراحی و ساخته می‌شوند.

قطعا یک لوستر پارچه‌ای نمی‌توان انتخاب درستی برای تامین روشنایی اتاق پذیرایی شما باشد اما انتخاب این مدل‌ها برای اتاق خواب، فضای نشیمن یا غذاخوری کاملا درست و مطابق با اصول دکوراسیون خواهد بود و انتظار شما را برآورده خواهد کرد.

لامپ پارچه‌ای

پارچه متریال دیگری است که به خصوص در چند اخیر در ساخت لوستر، آباژور یا چراغ‌های کنار سالنی بیشتر مورد استفاده طراحان و صنعتگران لوستر قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید دکوراسیون گرم و دلنشینی داشته باشید حتما یک آباژور پارچه‌ای به فضای خود اضافه کنید تا حس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

لوستر سقفی آویز
لوستر سقفی کریستال

لوستر کریستال

کریستال، قطعات تراش خورده شیشه هستند که با جذب و انتشار نور در چندین جهت زیبایی خیره کننده‌ای دارند. برای تزئین لوسترهای نیمه آویز و آویزی، کریستال‌ها نقش اساسی دارند. اگرچه در مقایسه قیمت، لوستر کریستالی کمی گرانتر از انواع دیگر خواهد بود اما زیبایی آنها کاری می‌کند تا نتوانید به راحتی از آنها عبور کنید.

لوستر باکارا و لوستر مسیرو از محصولات ارائه شده توسط شرکت پارس نوران شرق هستند که به زیبایی استفاده از کریستال در لوستر سقفی را به نمایش می‌گذارند.

برای شناخت معروف‌ترین برندهای لوستر اروپایی و مشاهده محصولات آنها، صفحه برندهای لوستر ایتالیایی و فرانسوی را ببینید.

لوستر فلزی

اگرچه اسکلت اصلی اکثر لوسترهای سقفی از نوعی فلز تشکیل می‌شود اما افزودن المان‌ها و تزئینات شیشه‌ای و کریستالی، تمرکز و توجه مخاطب را از فلز گرفته و تنها شکست‌های نور در شیشه و کریستال به چشم می‌آید. اما فلز متریال اصلی در ساخت بسیاری از مدل‌هاست ضمن آنکه در مدل‌های مدرن امروزی نیز بیشتر استفاده از فلز را شاهد هستیم.

حال که با انواع لوستر سقفی و تزئینات این لوسترها آشنا هستید زمان انتخاب صحیح فرا رسیده است. تنها باید با در نظر داشتن فضای داخلی، کاربری آن و میزان نور مورد نیاز یک لوستر سقفی جذاب را انتخاب کنید.

چرا پارس نوران شرق؟

پارس نوران شرق یکی از نام‌آورترین برندها در صنعت روشنایی کشور است. پارس نوران با همکاری شرکت‌ها و برندهای مطرح اروپایی تلاش نموده تا کالایی با حداکثر کیفیت، تولید و به بازار کشور عرضه کند. در صورت تمایل به مشاهده محصولات پارس نوران از نزدیک، به یکی از نمایندگی‌های پارس نوران شرق مراجعه فرمایید.

پارس نوران شرق با شرکت‌ها / برندهای اروپایی زیر همکاری دارد:

محصولات پارس نوران شرق

در اینجا می‌توانید تعدادی از محصولات پارس نوران شرق را مشاهده کنید. این همه مدل‌های ما نیست و در صورت تمایل به مشاهده کلیه محصولات، به یکی از نمایندگی‌های پارس نوران شرق مراجعه نمایید. محصولات پارس نوران شرق، شامل موارد زیر می‌شوند:

سوالات پر تکرار

لوستر سقفی یکی از شناخته شده‌ترین انواع لوستر است این لوسترها به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا فاصله کمتری تا سقف داشته باشند.

این مدل از لوسترها، برای فضاهایی با سقفی کوتاه که امکان نصب لوستر آویزی در آنها نیست، کارایی بسیار دارند. سالن پذیرایی، اتاق خواب، راهرو از جمله مکان‌هایی است که می‌توان از لوستر سقفی در آنها استفاده کرد.

لوستر سقفی شاخه‌ای، حبابی، لوستر سقفی وارونه، لوستر سقفی-آویزی با ارتفاع کم، لوستر سقفی ریلی، لوستر سقفی جزیره‌ای نمونه‌هایی از لوستر سقفی هستند.

لوستر سقفی از نظر متریال به: لوستر سقفی کریستالی، فلزی، پارچه‌ای و شیشه‌ای تقسیم می‌شوند.