لوستر دی مایو (De Majo)

مقدمه

شرکت روشنایی دی مایو در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد. این شرکت در تولیدات سنتی لوستر بسیار شناخته شده است. اما این موضوع تازه‌ای نیست؛ صنایع روشنایی دی مایو در وهله‌ی اول مظهر پشتوانه‌ی عظیمی از تجربه است. همین پشتوانه‌ی تجربی است که موجبات رشد روزافزون این برند در تحولات خلاقانه‌ی اشکال بیان در دنیای لامپ و روشنایی را فراهم ساخته است.

تخصص این برند در تولید لامپ‌های شیشه‌ای هنری (صنعت رایج در منطقه مورانو) قابل تأمل است؛ تولیداتی که به خاطر سبک بی‌نظیری و ویژگی‌های منحصربفردشان در سرتاسر دنیا مورد تحسین قرار می‌گیرند. نام شرکت از مؤسس ناپلی آن، گودو دی مایو گرفته شده که در نیمه‌ی دوم دهه‌ی چهل سالگی خود از ناپل به مورانو نقل مکان و این شرکت را احداث نمود. اگر بخواهیم لوستر دی مایو در چند سطر توصیف کنیم، با اطمینان خاطر می‌توانیم بگوییم دی مایو برندی است که خود را در شکل مختلف نشان می‌دهد.

لوستر دی مایو با مواد اولیه رایج از قبیل شیشه و استیل کارش را شروع کرد و اکنون قادر است بهترین‌ها را، هم در عرصه‌ی آثار دستی سنتی و هم نورپردازی و طراحی مدرن و خلاقانه، ارائه دهد. این شرکت همواره به دنبال ارتقاء کیفیت و کارایی شیشه است و می‌تواند در هر قطعه ظرافت‌های مفهومی و پر تنوعی بکار برد که از زیبایی بی‌نظیری برخوردارند.

شرکت روشنایی دی مایو

تاریخچه‌ی پیدایش لوستر دی مایو در جزیره مورانو

برند لوستر دی مایو، در پایان جنگ جهانی دوم توسط گودو دی مایو تأسیس شد. وی زادگاه خود ناپل را ترک کرد و به لاگون (شهر مردابی) نقل مکان نمود. گودو در سال ۱۹۴۷ نخستین کارگاه شیشه و بلور خود را در جزیره مورانو احداث کرد.

سپس لوسیو مایو،‌ حرفه پدر را ادامه داد و شرکت را در همان مسیر پیش برد: تولید و توسعه‌ی شیشه مورانو. از سال ۱۹۶۰ مشاهیر و ستارگان صنعت شیشه مروانو من جمله وای . اوهیرا، اف. بیانکونی و تی. زوچری، به همکاری با این شرکت دعوت شدند. از زمانی که دی مایو همکاری با طراحان مدرن پرطرف‌دار را نیز شروع کرده مدت زیادی نمی‌گذرد؛ طراحانی مثل دی. دی روسی، او. فیوورتو، سی. ناسون، و سی. بیانچین.

کیفیت برتر لوستر دی مایو

این شرکت علی‌رغم کوچک بودن، به مدد استراتژی شرکت مبنی بر کیفیت تولید، درست از همان آغاز در صنعت شیشه و بلور مورانو جایگاه مهمی پیدا کرد و تنها در عرض چند سال به صنعتی منسجم و یکپارچه تبدیل شد. از سال ۱۹۴۷ تا به امروز، دی مایو فنون کهن تولید شیشه در جزیره مورانو را حفظ و در اشکال مختلف احیا کرده است. فلسفه‌ی لوستر دی مایو در بکارگیری فنون کهن برای خلق سبک‌های جدید، مبنی بر این واقعیت است که در اشکال اصیل، جایی که حفظ شکوه ابدی و جستجو به دنبال اشکال جدید و مفاهیم سبک‌ها به هم می‌رسند، گذشته و آینده در هم می‌آمیزد.

در شرکت دی مایو، نوآوری‌های وابسته به فناوری با خلاقیت‌های اصیل هنری ترکیب می‌شوند تا با راه حل‌های عملی به نیازهای واقعی پاسخ داده شود؛ آن هم بدون از دست دادن توجه به اصیل زیبایی شناسی عنصری که همواره نقطه‌ی نقطه‌ی تمایز حرفه‌ی تجاری این برند بوده است.

تجربه و اشتیاق، پژوهش و سبکی عاری از اشتباه، همواره با مواد اولیه با کیفیت که با دقتی مثال زدنی تعیین می‌شوند، به لوستر دی مایو این امکان را می‌دهد که نیازها را پیش بینی کرده و محصول را، حتی در کوچکترین جزئیات، با نیازها هماهنگ سازد. این برند با تمرکز بر کیفیت همواره موفق شده فرصت‌های جدید و ارزشمند در صنعت شیشه و بلور را از آنِ خود کند.

در دهه‌ی ۷۰، طراحی یکی از عناصر مهم تولید شناخته شد و لوستر دی مایو یکی از نخستین شرکت‌هایی بود که با سرمایه‌گذاری در این عرصه، در کنار تولیدات دستی سنتی و با کیفیت، طیفی گسترده از محصولات با استاندارد روز را معرفی کرد و با این کار بازار خود را بطور قابل ملاحظه‌ای بسط داد.

لوستر و روشنایی دی مایو

لوستر دی مایو پیش به سوی آینده

در شرکت دی مایو، باهدف حصول بهترین نتایج ممکن، به طراحان جوان آزادی عمل و فرصت‌های مناسب جهت بروز خلاقیت داده می‌شود؛ و نیز با استفاده از مهارت‌های مبتکرانه جهت دستیابی به محصولی با استانداردهای روز، انسجام طرح و جوهر را در گیرایی، بازده و عملکرد محصول حفظ می‌کند.

این شرکت همواره به فرایند تولید توجه ویژه داده است و پیش از هر چیز، با آگاهی از میراث منحصربفردی که در اختیار دارد (سنت بلور و شیشه در جزیره‌ی مورانو) زنجیره‌ی تولید خود را مطابق با اصول امنیتی در محل کار و محافظت از محیط زیست تعیین کرده است. بازار شیشه‌ی جزیره مورانو همچنان نقطه‌ی قوت تولیدات لوستر دی مایو است.

در کنار تولیدات سنتی چلچراغ‌های ونیزی که همچنان خاستگاه خود را حفظ کرده، دی مایو جهت ارائه‌ی طرح‌های مفهومی که خلاقیت خود را از میراث فرهنگ عظیم فرهنگ ایتالیایی گرفته است، تحقیقاتی در دست اجرا دارد. چرا که در لوستر دی مایو باور بر این است که « اعمال سبک » امری بی اساس نیست؛ بلکه با هدف از آن غنی سازی زبان گویای هنر شیشه با سبکی جدید از زندگی است که در آن همه جلوه‌های ممکن در یک هنر زیبا و کهن توسعه پیدا می‌کند.

لوستر دی مایو در این روزها

لوستر دی مایو، با ارائه‌ی بهترین فرصت‌ها و نیز آزادی عمل به طراحان جوان و خلاق، توانسته همواره در ردیف اول نوآوری و رقابت قرار گیرد. لامپ‌های دی مایو آمیزه ای است از سنت و نوگرایی؛ شکوه و عظمت در طراحی معاصر. با این حال ریشه‌های این شرکت در تولید شیشه‌هایی با کیفت بالا، هنوز قابل رویت است به عنوان مثال آباژورهای با شکوه لامپ آویز شارلوت از ظریف ترین شیشه‌های کریستال، که نور را به صورت چند وجهی منعکس می‌کند، ساخته می‌شوند.

لوستر دی مایو قادر است مواد اولیه کلاسیک را در یک طراحی روشن و مینیمالیست بکار برد و به همین دلیل است که محصولات این برند با هر گونه طراحی داخلی هماهنگی پیدا می‌کند. لامپ زمینی کاری، دارای ساختاری باریک و آباژورهای با کیفیتی است که از شیشه اوپال ساخته شده‌اند. نوری که این لامپ ساطع می‌شود بسیار خوشایند و طبیعی است. همچنین با استفاده از دیمر یکپارچه می‌توان نور فضا را مطابق میل تغییر داد.

بازدید از سایت دی مایو (de majo)

برای آشنایی بیشتر با دیگر برندهای پارس نوران شرق اینجا کلیک کنید.